Karnosin jako silný antioxidant
Karnosin je antioxidant ve vodě rozpustný. V těle reaguje téměř se všemi volnými radikály kyslíku a zabraňuje v poškozování organismu. Je také protektantem buněčných membrán. Nejen vitamín C a E, ale také další antioxidanty chrání tkáně ještě před jejich vstupem do tkání, ale pokud je tato linie nabourána, mají pouze malý účinek. Volné radikály potom způsobují oxidační stres organismu. Jeho rozvoji brání karnosin tím, že reaguje se všemi reaktivními formami kyslíku (Reactive Oxygen Species ROS = volné radikály kyslíku).
Karnosin tak působí nejen preventivně, ale také chrání tkáň před škodlivými účinky nebezpečných sloučenin, jakými jsou např. lipidové peroxidy a jejich sekundární produkty, vytvářené volnými radikály. Např. velmi reaktivní konečný produkt lipidové peroxidace je malondialdehyd (MDA), nebezpečný produkt volně-radikálové reakce blokovaný karnosinem. Pokud není MDA zneškodněn, může způsobit poškození lipidů, enzymů a DNA, má významnou roli v rozvoji aterosklerózy, zánětlivých a degenerativních procesech kloubů, rozvoji šedého zákalu (katarakty) a procesech stárnutí obecně. Karnosin je svou reakcí a inaktivací MDA sám obětován ve prospěch ochrany aminokyselin v molekulách bílkovin. Zcela neobvyklou antioxidační vlastností karnosinu je schopnost redukovat koncentrace reaktivních forem thiobarbiturové kyseliny (Thiobarbituric Acid Reactive Substances TBARS). Zcela oprávněně je karnosin nazýván látkou dlouhověkosti, neboť prodlužuje životní cyklus bílkovin, DNA a lipidů.
Karnosin navíc také chrání biologické tkáně před oxidací reakcí s aldehydickými produkty lipidové oxidace, které tvoří tzv. addukty s DNA, bílkovinami, enzymy a lipoproteiny za vzniku škodlivých změn v jejich biologických účincích.
Vhodná antioxidační ochrana je velmi důležitá pro udržení dobrého zdraví, a to nejen u starších lidí. Souvislosti totiž poukazují na zvýšenou úmrtnost starších lidí po stresujících událostech, neboť vlivem oxidačního stresu a stresujících traumat dochází právě k úbytku karnosinu v organismu. Podle týmu prof. Bruce Nathana Amese z Kalifornské Univerzity v Berkeley chrání před oxidačním stresem také chelatotvorný účinek karnosinu. Schopnost chelace s těžkými kovy, jakými jsou např. kadmium, měď, železo či rtuť, brání přítomnosti těchto kovů v škodlivé Fentonově reakci s peroxidy.