Karnosin má schopnost chelace (odstranění kovů z organismu)
Chelace je způsob, jak odstranit těžké kovy z těla. Termín chelatace pochází z řečtiny (chelé = klepeto nebo dráp). Těžké kovy jsou zachyceny drápem (karnosinem) a vyvedeny z organismu ven. Chelatační terapie je tradiční klasická detoxikační léčba užívaná především v pracovním lékařství, kdy se pro odstranění těžkých kovů (např. olovo), využívají chelátotvorné léky (např. penicillamin nebo EDTA) v nitrožilní formě.
Chelatační terapie je však hojně využívána jako podpůrná léčba u dalších onemocnění:
- rozšiřuje stažené cévy,
- snižuje zvýšený krevní tlak,
- snižuje aktivitu volných radikálů,
- zvyšuje příjem kyslíku do buněk,
- odstraňuje toxické těžké kovy z organismu,
- zlepšuje paměť,
- odstraňuje bolest v končetinách,
- zvyšuje elasticitu cév,
- zvyšuje přísun krve do srdce, mozku, orgánů a končetin,
- zvyšuje enzymatickou aktivitu.
Zásadní může být použití karnosinu v souvislosti s očkováním zejména u dětí. Ve složení nejedné očkovací látky lze totiž najít organické sloučeniny rtuti (thiomersal nebo thimerosal), které slouží jako antibakteriální a antiplísňové činidlo z důvodu zabránění jejich případné kontaminace. Používány jsou již od 30. let minulého století, ovšem od roku 1930 jsou pro centrální nervový systém jako toxické. Karnosin zde působí jako chelátor organické sloučeniny rtuti, proto je jeho užívání vhodné právě u očkovaných jedinců za účelem vyloučení thiomersalu z organismu.
Chelatační terapie byla využívána také pro léčbu aterosklerózy pomocí EDTA (kyseliny ethylendiamintetraoctové), a to již od konce padesátých let. Tato umělá aminokyselina je významný absorbent vápníku, olova a dalších toxických kovů, jako např. rtuť, kadminum, hliník či olovo, působí jako chelát, toxiny odstraňuje močením a obnovuje elasticitu cév. Nitrožilní terapie však trvala přibližně 3 hodiny a bylo nutné 10-20 opakování. Stejných chelatačních účinků ovšem dosahuje i karnosin, navíc je to látka tělu vlastní a orální léčba je nenákladná.